09 lip Wdowa nie zawsze dostanie emeryturę po mężu
Świadczenie, które potocznie nazywa się emeryturą po małżonku lub innym członku rodziny, to renta rodzinna. Przysługuje ona wdowie lub wdowcowi, rodzicom zmarłego, jego dzieciom i wnukom, a także rodzeństwu, jednak w odniesieniu do pewnych kategorii uprawnionych Ustawodawca zdecydował się sformułować nieco surowsze warunki.
Wdowa i wdowiec
Wdowa oraz wdowiec po zmarłym może otrzymywać rentę rodzinną wtedy, kiedy zmarły w chwili śmierci pobierał emeryturę, rentę, zasiłek przedemerytalny, świadczenie przedemerytalne czy nauczycielskie świadczenie kompensacyjne lub do wyżej wymienionych był uprawniony. Jednak nie jest to warunek jedyny – wdowa lub wdowiec musi także: albo ukończyć przed śmiercią małżonka 50. rok życia, albo być niezdolnym do pracy lub wychowywać przynajmniej jedno z dzieci, wnuków czy rodzeństwa, które jest uprawnione do pobierania renty rodzinnej. Mówiąc o dzieciach, mamy na myśli dziecko, które nie ukończyło 16. roku życia, jeśli się nie uczy (jeśli kontynuuje naukę – 18. roku życia), jest całkowicie niezdolne do pracy lub całkowicie niezdolne do pracy i samodzielnej egzystencji.
Rentę rodzinną uzyskać mogą także tacy wdowiec lub wdowa, którzy utracili zdolność do pracy lub ukończyli 50 lat, ale tylko wtedy, kiedy stało się to nie później niż w ciągu 5 lat od śmierci małżonka uprawnionego lub pobierającego świadczenie.
Warunek naczelny – wspólność małżeńska
Podstawowym warunkiem tego, by wdowa lub wdowiec otrzymali świadczenie po zmarłym jest jednak to, by pozostawali oni przed śmiercią jednego z małżonków we wspólności małżeńskiej. Należy tutaj nadmienić, że do istnienia owej wspólności nie wystarczy, by małżonkowie nie ustanowili rozdzielności majątkowej – zgodnie z orzecznictwem sądów, wspólność ta charakteryzować się ma wspólnym zamieszkiwaniem, prowadzeniem wspólnie gospodarstwa domowego, wspólnym pożyciem, wiernością i współdziałaniem dla robra rodziny i w zaspokojeniu jej potrzeb. Wystarczy więc, że małżonkowie nie mieszkali razem, a organ rentowy już może potraktować to jako podstawę do stwierdzenia, że tejże wspólności małżeńskiej nie było. Fakt ten trzeba jednak udowodnić, i ciężar dowodu spoczywa właśnie na organie rentowym.
Domniemywa się, że w przypadku rozwodu lub separacji małżonków, wspólność ta funkcjonować przestała, jednak i to domniemanie można obalić. Jeśli bowiem małżonkowie byli rozwiedzeni lub pozostawali w stanie separacji, ale jedno z nich otrzymywało lub było uprawnione do alimentów na podstawie ugody, wyroku sądowego lub samego porozumienia małżonków (przez porozumienie małżonków rozumiemy sytuację, kiedy nie jest to stwierdzone wyrokiem ani ugodą, a mimo to rozwiedzeni lub będący w separacji małżonkowie dobrowolnie dostarczają sobie środków utrzymania), to wtedy, mimo braku wspólności, uprawnienie do pobierania renty rodzinnej nie przestaje istnieć.
Helena
Posted at 06:02h, 26 lutegoCzy po rozwodzie bez orzekania winy a mam alimenty mogę mieć emeryturę męża w razie jego śmierci?
Kancelaria
Posted at 13:24h, 09 lipcaJeżeli w chwili śmierci były mąż będzie miał ustalone prawo do emerytury, a Pani będzie spełniać warunki, od których uzależnione jest przyznanie wdowie renty rodzinnej (ukończenie 50 roku życia lub niezdolność do pracy), to nie ma przeszkód, by po jego śmierci została Pani przyznana renta rodzinna. W przypadku byłych małżonków, dodatkowa przesłanką uzyskania renty rodzinnej jest posiadanie ustalonego wyrokiem lub ugodą sądową prawa do alimentów od byłego małżonka. Prawdą jest, że bardzo często prawo do alimentów powiązane jest z orzeczeniem winy jednego z byłych małżonków, jednak jeżeli Sąd nie orzekał w wyroku o winie, ale zasądził na rzecz jednego z małżonków alimenty, nic nie stoi na przeszkodzie, by została mu przyznana renta rodzinna po śmierci drugiego.
Grazyna
Posted at 23:02h, 23 lutegoMam 55 lat maz zmarl majac 59 lat. Maz byl na rencie. W tej chwili pobieram rente rodzinna. Pytanie czy jak osiagne wiek emerytalny 60 lat to moge przejsc na meza emeryture?
Kancelaria
Posted at 13:24h, 09 lipcaNiestety nie. Jedyne świadczenie, na jakie będzie mogła Pani „zamienić” rentę rodzinną to Pani emerytura, do pobierania której będzie Pani uprawniona po osiągnięciu wieku emerytalnego.
do Katarzyna
Posted at 09:02h, 20 lutegoMoim zdaniem w udzielonej Pani odpowiedzi jest błąd. Należy bowiem odróżnić miejsce zameldowania od miejsca zamieszkania. Do otrzymania świadczenia istotne jest wspólne miejsce zamieszkania.Samo zameldowanie pod różnymi adresami nie ma znaczenia.
Kancelaria
Posted at 13:24h, 09 lipcaWspólne miejsce zamieszkania jest jedynie jednym z czynników pozwalających na ustalenie istnienia wymaganej z punktu widzenia przesłanek otrzymania renty rodzinnej wspólności małżeńskiej pomiędzy małżonkami. Ta wspólność nie oznacza jednak wspólności majątkowej, a istnienie co najmniej jednej z trzech więzi, które powinny występować pomiędzy małżonkami: więzi ekonomicznej, uczuciowej i fizycznej. Sam fakt, że małżonkowie nie mają wspólnego miejsca zamieszkania nie stanowi dowodu na fakt, iż nie łączy ich przynajmniej jedna z więzi decydujących o istnieniu wspólności małżeńskiej.
beata
Posted at 20:02h, 16 lutegoMój teściu nie dawno zmarł, teściowa chce przejść na jego rentę. Kilka lat nie mieszkali razem, ale utrzymywali kontakt, nie mieli separacji ani rozwodu. Mieszkali w tej samej miejscowości mimo innych adresów. Czy teściowa ma szanse przejść na jego rentę? Pozdrawiam i liczę na odpowiedź.
Kancelaria
Posted at 13:22h, 09 lipcaJeżeli tylko teściowa w chwili śmierci męża spełniała warunki, które spełnić musi wdowa, aby skutecznie ubiegać się o rentę rodzinną, to nic nie stoi na przeszkodzie temu, aby takie świadczenie otrzymała.
Wdowa ma prawo do renty rodzinnej, jeżeli w chwili śmierci męża ukończyła 50 lat lub jest niezdolna do pracy (prawo do renty wdowa nabywa również wtedy gdy przynajmniej jeden z tych warunków spełniła w ciągu pięciu lat od śmierci męża lub od zaprzestania wychowywania dzieci, wnuków lub rodzeństwa uprawnionych do renty rodzinnej).
Jacek Gorczyck
Posted at 16:02h, 14 lutegomoja mama i tato nie mają żadnej rozdzielności mieszkają razem posiadają razem emerytury mama w granicach 900 zla tato prawie 3000 tys czy w takim przypadku mama ma szanse na przejęcie emerytury taty
Kancelaria
Posted at 13:24h, 09 lipcaTak, ale po śmierci męża Pana mama będzie musiała złożyć wniosek o przyznanie renty rodzinnej i, jeżeli takowa zostanie jej przyznana, będzie musiała zrezygnować ze swojego świadczenia. Należy także mieć na uwadze, że renta rodzinna, którą będzie miała prawo pobierać Pana mama stanowić będzie 75 % kwoty świadczenia należnego Pana ojcu.
Jolanta
Posted at 13:02h, 13 lutegoMój mąż zmarł w 2004 roku, w wieku 42 lat pobierał rente chorobową. Później rente rodzinna otrzymywała córka do 23 lat. Rente przestała pobierac w 2010 roku po skończeniu szkoły. Ja w 2013 roku skończyłam 5p lat obecnie mam 55 lat. Czy mogę starać sie o rente rodzinna po mężu?
Kancelaria
Posted at 13:23h, 09 lipcaZ treści przepisów Ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, które regulują kwestię uprawnienia do renty rodzinnej i jej przyznawania wynika, że wdowa ma prawo otrzymać to świadczenie, jeśli, między innymi, ukończyła 50 rok życia w ciągu 5 lat od zaprzestania wychowywania dzieci uprawnionych do otrzymania renty rodzinnej. Owo „zaprzestanie wychowywania dzieci” oznacza, jak wskazuje ustawodawca, że dziecko ukończyło lat 16, a jeśli kształci się w szkole – 18. Wspomniany wyżej 5-letni termin liczy się zatem od osiągnięcia przez dzieci właśnie tego wieku, a nie od momentu utraty ich prawa do świadczenia w wyniku ukończenia studiów.
Biorąc powyższe pod uwagę, stwierdzić należy, iż niestety nie będzie Pani mogła uzyskać renty rodzinnej po mężu.
Krystyna
Posted at 11:02h, 11 lutegoMam 67 lat i pobieram bardzo niską emeryturę z Zus i Krus. Czy mogę wystąpić do Zus o zamianę mojej emerytury z Zus na emeryturę po mężu. Czy w dalszym ciągu będę miała prawo do dwóch świadczeń.
Kancelaria
Posted at 13:23h, 09 lipcaJeżeli w chwili śmierci męża spełniała Pani przewidziane dla wdowy warunki uprawnienia do renty rodzinnej, to znaczy miała Pani ukończony 50. rok życia lub była Pani niezdolna do pracy, może Pani skutecznie ubiegać się o przyznanie renty rodzinnej po mężu. Proszę jednak pamiętać, że chcąc rentę rodzinną pobierać, będzie Pani musiała zrezygnować ze swojej emerytury, a ponadto wysokość świadczenia, które Pani otrzyma będzie równa 85 % kwoty świadczenia należnego mężowi. Proszę zasięgnąć porady w najbliższym oddziale ZUS i tam zapytać, co będzie bardziej korzystne dla Pani.
Hanna
Posted at 13:02h, 06 lutegoMaz zmarl w 2006 roku pobieral rente po jego smierci otrzymywalam retnte rodzina. Od roku 2008 podielam prace i renta zostala zawieszona . Czy obecnie moge sie starac o przywrocenie swiadczenia mam 55 lat i nie pracuje.
Kancelaria
Posted at 13:23h, 09 lipcaJeżeli otrzymywała Pani rentę rodzinną i jej wypłacanie zostało zawieszone z powodu podjęcia przez Panią zatrudnienia, to nic nie stoi na przeszkodzie, by teraz, po ustaniu zatrudnienia, ubiegała się Pani o jej przywrócenie. W tym celu musi Pani złożyć we właściwym oddziale ZUS wniosek o wznowienie wypłaty świadczenia oraz dokument potwierdzający okoliczność, że nie jest Pani nigdzie zatrudniona. Szczegółowe informacje na ten temat uzyska Pani na stronie internetowej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz w Oddziałach ZUS.
Gosia
Posted at 15:02h, 05 lutegoWitam, 18stycznia zmarł mój tata – W maju miał przejść na emeryturę,niestety nie doczekał jej, czy mama może starać się o emeryturę po tacie ? Mama ma skończone 55 lat a siostra 20 lat i aktualnie jest na studiach na pierwszym roku.
Dużo ludzi też nam podpowiada że ZUS musi mamie wypłacić jakieś pieniądze ale nie bardzo wiemy o jakie pieniądze tu chodzi, czyżby 2 lub 3 filar ?
Kancelaria
Posted at 13:23h, 09 lipcaJeśli chodzi o pieniądze ze składek, możliwe jest jedynie dziedziczenie pieniędzy zgromadzonych w Otwartym Funduszu Emerytalnym. W pierwszej kolejności dziedziczą je osoby, które zostały przez spadkodawcę za pomocą specjalnego oświadczenia uposażone. Jeżeli takich brak, dziedziczenie składek zgromadzonych przez spadkodawcę w OFE odbywa się zgodnie z zasadami prawa spadkowego. Należy pamiętać, że dziedziczenie środków zgromadzonych przez zmarłego w Otwartym Funduszu Emerytalnym odbywa się jedynie na wniosek uprawnionego.
Z przedstawionego przez Panią opisu stanu faktycznego wynika, że w rozpatrywanym przypadku uzyskanie przez mamę renty rodzinnej nie będzie możliwe. Może ją bowiem uzyskać jedynie wdowa po zmarłym, który pobierał emeryturę lub był do jej pobierania
Katarzyna
Posted at 22:02h, 04 lutegoJa lat 65 i mój zmarły Maż lat 67 mieliśmy inne adresy zameldowania, nie mamy rozdzielności majątkowej nie jesteśmy i nie byliśmy w separacji czy w takiej sytuacji przysługuje mi prawo do renty rodzinnej, jaka jest procedura w takiej sytuacji.
Z góry dziękuję za odpowiedź
Kancelaria
Posted at 13:23h, 09 lipcaBrak wspólnego miejsca zamieszkania w żaden sposób nie wpływa na uprawnienie wdowy lub wdowca do renty rodzinnej po zmarłym małżonku. Z przedstawionych przez Panią informacji wynika, że mąż w chwili śmierci był uprawniony do otrzymywania świadczenia emerytalnego, a Pani spełnia warunki, które powinna spełniać wdowa, żeby otrzymać rentę rodzinną, zatem może się Pani skutecznie ubiegać o przyznanie tego świadczenia.