Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/users/kww/public_html/wp-content/plugins/revslider/includes/operations.class.php on line 2758
Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/users/kww/public_html/wp-content/plugins/revslider/includes/operations.class.php on line 2762
Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/users/kww/public_html/wp-content/plugins/revslider/includes/output.class.php on line 3706 Masz pytanie na temat, który nie został jeszcze poruszony? Chętnie na nie odpowiemy. | Kancelaria KWW
Masz pytanie na temat, który nie został jeszcze poruszony? Chętnie na nie odpowiemy.
05 lip Masz pytanie na temat, który nie został jeszcze poruszony? Chętnie na nie odpowiemy.
To, że nie spełnia Pani przesłanki dwudziestoletniego stażu pracy nie stoi na przeszkodzie, aby została Pani przyznana emerytura. Jeśli urodziła się Pani po 31 grudnia 1948 r. i wniosek o emeryturę będzie Pani składać teraz, czyli już po 1 października 2017 r., to wystarczy, że ukończyła Pani 60. rok życia i ma Pani opłacone składki z tytułu ubezpieczenia społecznego lub ubezpieczenia emerytalnego i rentowych przynajmniej za 1 dzień.
Świadczenie zostanie Pani przyznane, jednak jego wysokość będzie uzależniona od łącznej wysokości składek zgromadzonych w ciągu całego okresu aktywności zawodowej.
Witam serdecznie,
Czy darowizna dokonana przez współwasciela konta lub osobę upowaznioną do rachunku spełnia wymogi?
Dodam ze osoba przelewająca była jednoczesnie obdarowaną
Dziękuje za odpowiedz
W rozpatrywanym przypadku należy w pierwszej kolejności ustalić, czy w ogóle doszło do darowizny. Zgodnie z treścią interpretacji indywidualnej wydanej w 2016 r. przez Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach, sam fakt wpłaty środków pieniężnych na wspólny rachunek bankowy przez jednego ze współwłaścicieli nie powoduje automatycznie, iż staną się one także własnością drugiego (chyba, że współwłaściciele zawarli umowę darowizny).
Ustalając czy darowizna miała miejsce należy sprawdzić, czyją własnością były środki przed ich wpłaceniem na wspólny rachunek. Jeżeli jeden ze współwłaścicieli wpłacił dana kwotę,
a następnie wypłacił taką samą lub mniejszą, wtedy stwierdzić należy, iż do darowizny w ogóle nie doszło i powyższe wydarzenia nie pociągają za sobą powstania obowiązku podatkowego.
Podany stan faktyczny jest bardzo nieprecyzyjny, toteż odpowiedź jest ogólnikowa.
Mąż pracował w mundurówce.Zmarł 4 lata temu. We wrześniu przyszłego roku będzie pięć lat od chwili jego śmierci. Za rok w czerwcu skończę 49 lat i zacznie mi 50 , a więc do ukończenia 50 lat będzie mi brakowało 9 miesięcy ( aby zmieścić się w czasie 5 lat od śmierci) . Czy jest jakaś możliwość ubiegania się o rentę po zmarłym mężu.
Jeżeli wdowa nie spełnia podstawowych warunków nabycia prawa do renty rodzinnej po mężu, ma do niej prawo, jeżeli nie ma niezbędnego utrzymania (przez rok od śmierci małżonka) lub przez okres uczestniczenia w zorganizowanym szkoleniu, mającym na celu uzyskanie kwalifikacji do wykonywania pracy zarobkowej, nie dłużej jednak niż przez 2 lata od śmierci męża.
Wdowa może także pobierać rentę rodzinną po mężu wtedy, kiedy wychowuje przynajmniej jedno z dzieci, wnuków lub rodzeństwa uprawnionego do tej renty, które nie ukończyło 16 roku życia, lub 18 roku życia (jeśli kształci się w szkole) lub bez granicy wiekowej, jeśli dziecko, rodzeństwo lub wnuk jest całkowicie niezdolny do pracy i samodzielnej egzystencji.
Jeżeli spełnia Pani jeden któryś z powyższych warunków, może się Pani wciąż starać o rentę rodzinną.
Mieszkam w domku po dziadkach, a 8 lat temu zmarli moi rodzice. Wiem, że muszę w Sądzie załatwić po nich sprawy spadkowe. Czy mogę to zrobić w jednym piśmie? Będę wdzięczna za informację od kiedy nie trzeba płacić podatku od spadków?
Opisane przez Panią sprawy spadkowe może Pani ująć w jednym piśmie pod warunkiem, że wszyscy spadkodawcy zmarli w tej samej miejscowości (lub w różnych, ale położonych w obszarze właściwości miejscowej jednego Sądu Rejonowego), gdyż właśnie według miejsca śmierci spadkodawcy ustala się sąd właściwy.
Zwolnienie z podatku od spadków dla pewnych kategorii spadkobierców obowiązuje od 1 stycznia 2007 r. Na pewno więc nie będzie Pani musiała płacić podatku od spadku po rodzicach. Co do spadku po dziadkach podatek trzeba będzie zapłacić, jeżeli zmarli przed datą wejścia w życie wspomnianego zwolnienia.
Proszę pamiętać, że aby skorzystać ze zwolnienia z podatku od spadków, będzie Pani musiała złożyć we właściwym Urzędzie Skarbowym deklarację SD-Z2 w terminie 6 miesięcy od dnia uprawomocnienia się postanowienia sądu stwierdzającego nabycie spadku.
Dostałem wezwanie od firmy windykacyjnej, żeby spłacić dług po zmarłym ojcu. Nie napisano jaki to dług ani też z jakiego roku. Z ojcem nie utrzymywałem żadnych kontaktów. Wiem, że stare długi mogą być przedawnione. Co mam robić?
Żeby prowadzić przeciwko Panu egzekucję, wierzyciel (osoba, która domaga się spłaty długu) musi posiadać prawomocny wyrok sądowy. Na jego podstawie egzekucję zazwyczaj prowadzi komornik sądowy. Jeżeli uważa Pan, ze dług mógł ulec przedawnieniu, a komornik wszczął egzekucję, to powinien Pan wnieść tzw. powództwo przeciwegzekucyjne.
Nie wiemy, na jakiej podstawie powstał ewentualny dług, a terminy przedawnienia są różne (np. 2,3,5,10 lat) w zależności od tego, jaka czynność prawna byłą podstawą powstania zadłużenia.
Mój maż zmarł dwa tygodnie przed uprawomocnieniem się wyroku rozwodowego.
Czy to oznacza, że jestem rozwódką, czy też nie i będę dziedziczyła po mężu spadek?
Jeżeli jedno z małżonków umiera przed uprawomocnieniem się wyroku rozwodowego, wtedy wyrok zostaje uchylony, a postępowanie umorzone. Sytuacja tego z małżonków, który żyje, kształtuje się tak, jak gdyby do rozwodu nigdy nie doszło, zatem nie jest Pani rozwódką, a wdową i zachowuje Pani prawo do dziedziczenia po mężu.
Mam do Państwa jeszcze jedno pytanie związane ze sprzedażą kawalerki. Kto i kiedy płaci podatek cywilny od tej transakcji? Będę wdzięczna za odpowiedź.
Jeżeli kupuje się mieszkanie od dewelopera, to podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC) nie ma, albowiem odprowadza on podatek VAT. Natomiast, w przypadku zakupu mieszkania na rynku wtórnym, do zapłacenia podatku PCC w wysokości 2 % wartości rynkowej mieszkania obowiązany będzie kupujący.
Po rozwodzie podzieliliśmy się z mężem majątkiem. Za uzyskane pieniądze chciałabym kupić sobie kawalerkę. Chciałabym zapytać, czy jeżeli będę ją sprzedawać po 2 latach od zakupu, to jaki zapłacę podatek? Jeśli sprzedam to mieszkanie po 5 latach, to czy też będzie jakiś podatek?
Moja siostra zmarła 10 lat temu. Wiedziałem, że nie żyje, ale nie byłem na pogrzebie, bo nie utrzymywaliśmy ze sobą kontaktu od kilkudziesięciu lat. Wiem natomiast, że siostra miała dzieci oraz wnuki, ale w ogóle mnie to nie interesowało. Teraz dostałem wezwanie z jakiegoś towarzystwa, które żąda, żebym spłacił zobowiązanie finansowe po siostrze.
W ogóle tego nie rozumiem, co mam robić?
Najprawdopodobniej stało się tak, że dzieci i wnuki siostry, które z mocy ustawy powołane były do dziedziczenia w pierwszej kolejności, wiedząc, że spadek jest zadłużony, kolejno odrzucały go, aż w końcu „trafił” Pana do grona spadkobierców ustawowych po siostrze.
Zgodnie z przepisem art. 1015 § 1 Kodeksu cywilnego oświadczenie o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku może być złożone w ciągu sześciu miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o tytule swego powołania. Pan dowiedział się o tytule swojego powołania dopiero wtedy, gdy otrzymał Pan wspomniane pismo – wcześniej, z uwagi na fakt, iż nie utrzymywał Pan kontaktów z rodziną siostry, nie mógł Pan o tym wiedzieć.
Od momentu otrzymania pisma biegnie sześciomiesięczny termin, w którym należy złożyć w sądzie właściwym dla Pana miejsca zamieszkania wniosek o przyjęcie ustnego oświadczenia o odrzuceniu spadku, opisując w nim szczegółowo w jakich okolicznościach oraz kiedy dowiedział się Pan, że może być spadkobierca po swojej siostrze.
Witam. Moja babcia darowala mojej mamie i jej mężowi darowiznę w postaci domu z dużym gospodarstwem pod warunkiem że będzie miała dostęp do mediów i własny pokój. Niestety mój ojciec zaczął traktować babcię jak bezużyteczna rzecz. Pojawiła się przemoc w domu, psychiczna i fizyczna. Cały czas się wygraza ze to jest wszystko jego. Czy możemy ho pozbawić części majątku, który moja babcia jeszcze żyjąca przepustką im obu? Dodam że nie se po rozwodzie.
Rozwiązaniem przedstawionego przez Panią problemu będzie odwołanie przez Babcię darowizny. Jedną z przesłanek odwołania darowizny jest rażąca niewdzięczność obdarowanego, z którą mamy do czynienia właśnie w sytuacji przez Panią opisanej.
Odwołanie darowizny to pisemne oświadczenie, które darczyńca kieruje do obdarowanego, a w jego treści domaga się on przeniesienia własności przedmiotu darowizny z powrotem na niego. Staje się ono skuteczne z chwilą doręczenia go obdarowanemu.
Jeżeli rodzice tego nie zrobią, to babcia tylko na drodze sądowej może domagać się odwołania darowizny, gdzie trzeba udowodnić np. za pomocą zeznań świadków rażąca niewdzięczność ze strony obdarowanych. Jeżeli była Pani świadkiem takich zachowań, może Pani zeznać o tym w sądzie w charakterze świadka.
Takie sprawy nie należą do łatwych, toteż sugeruję, aby Panie korzystały z pomocy radcy prawnego lub adwokata. Jeżeli babcia jest w trudnej sytuacji finansowej, to może prosić sąd o ustanowienie dla niej pełnomocnika z urzędu i wtedy nie ponosi w tym zakresie kosztów.
Joanna
Posted at 10:10h, 12 październikaCzy jak osiagne wiek emerytalny ale nie bede miala 20 lat pracy czy emerytura mi sie nalezy,choc w czesci
Kancelaria
Posted at 13:05h, 06 lipcaTo, że nie spełnia Pani przesłanki dwudziestoletniego stażu pracy nie stoi na przeszkodzie, aby została Pani przyznana emerytura. Jeśli urodziła się Pani po 31 grudnia 1948 r. i wniosek o emeryturę będzie Pani składać teraz, czyli już po 1 października 2017 r., to wystarczy, że ukończyła Pani 60. rok życia i ma Pani opłacone składki z tytułu ubezpieczenia społecznego lub ubezpieczenia emerytalnego i rentowych przynajmniej za 1 dzień.
Świadczenie zostanie Pani przyznane, jednak jego wysokość będzie uzależniona od łącznej wysokości składek zgromadzonych w ciągu całego okresu aktywności zawodowej.
Tomasz
Posted at 15:10h, 11 październikaWitam serdecznie,
Czy darowizna dokonana przez współwasciela konta lub osobę upowaznioną do rachunku spełnia wymogi?
Dodam ze osoba przelewająca była jednoczesnie obdarowaną
Dziękuje za odpowiedz
Kancelaria
Posted at 13:05h, 06 lipcaW rozpatrywanym przypadku należy w pierwszej kolejności ustalić, czy w ogóle doszło do darowizny. Zgodnie z treścią interpretacji indywidualnej wydanej w 2016 r. przez Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach, sam fakt wpłaty środków pieniężnych na wspólny rachunek bankowy przez jednego ze współwłaścicieli nie powoduje automatycznie, iż staną się one także własnością drugiego (chyba, że współwłaściciele zawarli umowę darowizny).
Ustalając czy darowizna miała miejsce należy sprawdzić, czyją własnością były środki przed ich wpłaceniem na wspólny rachunek. Jeżeli jeden ze współwłaścicieli wpłacił dana kwotę,
a następnie wypłacił taką samą lub mniejszą, wtedy stwierdzić należy, iż do darowizny w ogóle nie doszło i powyższe wydarzenia nie pociągają za sobą powstania obowiązku podatkowego.
Podany stan faktyczny jest bardzo nieprecyzyjny, toteż odpowiedź jest ogólnikowa.
Krystyna
Posted at 22:09h, 25 wrześniaMąż pracował w mundurówce.Zmarł 4 lata temu. We wrześniu przyszłego roku będzie pięć lat od chwili jego śmierci. Za rok w czerwcu skończę 49 lat i zacznie mi 50 , a więc do ukończenia 50 lat będzie mi brakowało 9 miesięcy ( aby zmieścić się w czasie 5 lat od śmierci) . Czy jest jakaś możliwość ubiegania się o rentę po zmarłym mężu.
Kancelaria
Posted at 13:06h, 06 lipcaJeżeli wdowa nie spełnia podstawowych warunków nabycia prawa do renty rodzinnej po mężu, ma do niej prawo, jeżeli nie ma niezbędnego utrzymania (przez rok od śmierci małżonka) lub przez okres uczestniczenia w zorganizowanym szkoleniu, mającym na celu uzyskanie kwalifikacji do wykonywania pracy zarobkowej, nie dłużej jednak niż przez 2 lata od śmierci męża.
Wdowa może także pobierać rentę rodzinną po mężu wtedy, kiedy wychowuje przynajmniej jedno z dzieci, wnuków lub rodzeństwa uprawnionego do tej renty, które nie ukończyło 16 roku życia, lub 18 roku życia (jeśli kształci się w szkole) lub bez granicy wiekowej, jeśli dziecko, rodzeństwo lub wnuk jest całkowicie niezdolny do pracy i samodzielnej egzystencji.
Jeżeli spełnia Pani jeden któryś z powyższych warunków, może się Pani wciąż starać o rentę rodzinną.
Joanna
Posted at 12:08h, 30 sierpniaMieszkam w domku po dziadkach, a 8 lat temu zmarli moi rodzice. Wiem, że muszę w Sądzie załatwić po nich sprawy spadkowe. Czy mogę to zrobić w jednym piśmie? Będę wdzięczna za informację od kiedy nie trzeba płacić podatku od spadków?
Kancelaria
Posted at 13:06h, 06 lipcaOpisane przez Panią sprawy spadkowe może Pani ująć w jednym piśmie pod warunkiem, że wszyscy spadkodawcy zmarli w tej samej miejscowości (lub w różnych, ale położonych w obszarze właściwości miejscowej jednego Sądu Rejonowego), gdyż właśnie według miejsca śmierci spadkodawcy ustala się sąd właściwy.
Zwolnienie z podatku od spadków dla pewnych kategorii spadkobierców obowiązuje od 1 stycznia 2007 r. Na pewno więc nie będzie Pani musiała płacić podatku od spadku po rodzicach. Co do spadku po dziadkach podatek trzeba będzie zapłacić, jeżeli zmarli przed datą wejścia w życie wspomnianego zwolnienia.
Proszę pamiętać, że aby skorzystać ze zwolnienia z podatku od spadków, będzie Pani musiała złożyć we właściwym Urzędzie Skarbowym deklarację SD-Z2 w terminie 6 miesięcy od dnia uprawomocnienia się postanowienia sądu stwierdzającego nabycie spadku.
Wojciech
Posted at 13:08h, 28 sierpniaDostałem wezwanie od firmy windykacyjnej, żeby spłacić dług po zmarłym ojcu. Nie napisano jaki to dług ani też z jakiego roku. Z ojcem nie utrzymywałem żadnych kontaktów. Wiem, że stare długi mogą być przedawnione. Co mam robić?
Kancelaria
Posted at 13:06h, 06 lipcaŻeby prowadzić przeciwko Panu egzekucję, wierzyciel (osoba, która domaga się spłaty długu) musi posiadać prawomocny wyrok sądowy. Na jego podstawie egzekucję zazwyczaj prowadzi komornik sądowy. Jeżeli uważa Pan, ze dług mógł ulec przedawnieniu, a komornik wszczął egzekucję, to powinien Pan wnieść tzw. powództwo przeciwegzekucyjne.
Nie wiemy, na jakiej podstawie powstał ewentualny dług, a terminy przedawnienia są różne (np. 2,3,5,10 lat) w zależności od tego, jaka czynność prawna byłą podstawą powstania zadłużenia.
Marta
Posted at 09:08h, 23 sierpniaMój maż zmarł dwa tygodnie przed uprawomocnieniem się wyroku rozwodowego.
Czy to oznacza, że jestem rozwódką, czy też nie i będę dziedziczyła po mężu spadek?
Kancelaria
Posted at 13:07h, 06 lipcaJeżeli jedno z małżonków umiera przed uprawomocnieniem się wyroku rozwodowego, wtedy wyrok zostaje uchylony, a postępowanie umorzone. Sytuacja tego z małżonków, który żyje, kształtuje się tak, jak gdyby do rozwodu nigdy nie doszło, zatem nie jest Pani rozwódką, a wdową i zachowuje Pani prawo do dziedziczenia po mężu.
Jolanta
Posted at 09:08h, 23 sierpniaMam do Państwa jeszcze jedno pytanie związane ze sprzedażą kawalerki. Kto i kiedy płaci podatek cywilny od tej transakcji? Będę wdzięczna za odpowiedź.
Kancelaria
Posted at 13:06h, 06 lipcaJeżeli kupuje się mieszkanie od dewelopera, to podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC) nie ma, albowiem odprowadza on podatek VAT. Natomiast, w przypadku zakupu mieszkania na rynku wtórnym, do zapłacenia podatku PCC w wysokości 2 % wartości rynkowej mieszkania obowiązany będzie kupujący.
Jolanta
Posted at 15:08h, 21 sierpniaPo rozwodzie podzieliliśmy się z mężem majątkiem. Za uzyskane pieniądze chciałabym kupić sobie kawalerkę. Chciałabym zapytać, czy jeżeli będę ją sprzedawać po 2 latach od zakupu, to jaki zapłacę podatek? Jeśli sprzedam to mieszkanie po 5 latach, to czy też będzie jakiś podatek?
Józef
Posted at 14:08h, 21 sierpniaMoja siostra zmarła 10 lat temu. Wiedziałem, że nie żyje, ale nie byłem na pogrzebie, bo nie utrzymywaliśmy ze sobą kontaktu od kilkudziesięciu lat. Wiem natomiast, że siostra miała dzieci oraz wnuki, ale w ogóle mnie to nie interesowało. Teraz dostałem wezwanie z jakiegoś towarzystwa, które żąda, żebym spłacił zobowiązanie finansowe po siostrze.
W ogóle tego nie rozumiem, co mam robić?
Kancelaria
Posted at 13:07h, 06 lipcaNajprawdopodobniej stało się tak, że dzieci i wnuki siostry, które z mocy ustawy powołane były do dziedziczenia w pierwszej kolejności, wiedząc, że spadek jest zadłużony, kolejno odrzucały go, aż w końcu „trafił” Pana do grona spadkobierców ustawowych po siostrze.
Zgodnie z przepisem art. 1015 § 1 Kodeksu cywilnego oświadczenie o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku może być złożone w ciągu sześciu miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o tytule swego powołania. Pan dowiedział się o tytule swojego powołania dopiero wtedy, gdy otrzymał Pan wspomniane pismo – wcześniej, z uwagi na fakt, iż nie utrzymywał Pan kontaktów z rodziną siostry, nie mógł Pan o tym wiedzieć.
Od momentu otrzymania pisma biegnie sześciomiesięczny termin, w którym należy złożyć w sądzie właściwym dla Pana miejsca zamieszkania wniosek o przyjęcie ustnego oświadczenia o odrzuceniu spadku, opisując w nim szczegółowo w jakich okolicznościach oraz kiedy dowiedział się Pan, że może być spadkobierca po swojej siostrze.
Imię
Posted at 12:08h, 18 sierpniaWitam. Moja babcia darowala mojej mamie i jej mężowi darowiznę w postaci domu z dużym gospodarstwem pod warunkiem że będzie miała dostęp do mediów i własny pokój. Niestety mój ojciec zaczął traktować babcię jak bezużyteczna rzecz. Pojawiła się przemoc w domu, psychiczna i fizyczna. Cały czas się wygraza ze to jest wszystko jego. Czy możemy ho pozbawić części majątku, który moja babcia jeszcze żyjąca przepustką im obu? Dodam że nie se po rozwodzie.
Kancelaria
Posted at 13:08h, 06 lipcaRozwiązaniem przedstawionego przez Panią problemu będzie odwołanie przez Babcię darowizny. Jedną z przesłanek odwołania darowizny jest rażąca niewdzięczność obdarowanego, z którą mamy do czynienia właśnie w sytuacji przez Panią opisanej.
Odwołanie darowizny to pisemne oświadczenie, które darczyńca kieruje do obdarowanego, a w jego treści domaga się on przeniesienia własności przedmiotu darowizny z powrotem na niego. Staje się ono skuteczne z chwilą doręczenia go obdarowanemu.
Jeżeli rodzice tego nie zrobią, to babcia tylko na drodze sądowej może domagać się odwołania darowizny, gdzie trzeba udowodnić np. za pomocą zeznań świadków rażąca niewdzięczność ze strony obdarowanych. Jeżeli była Pani świadkiem takich zachowań, może Pani zeznać o tym w sądzie w charakterze świadka.
Takie sprawy nie należą do łatwych, toteż sugeruję, aby Panie korzystały z pomocy radcy prawnego lub adwokata. Jeżeli babcia jest w trudnej sytuacji finansowej, to może prosić sąd o ustanowienie dla niej pełnomocnika z urzędu i wtedy nie ponosi w tym zakresie kosztów.