Przekazanie samochodu w darowiźnie powoduje powstanie przerwy w ubezpieczeniu OC, niemniej jednak nie oznacza to automatycznej utraty przyznanych wcześniej zniżek. W zależności od przepisów obowiązujących u danego ubezpieczyciela pozostają one ważne przez pewien czas po darowaniu samochodu, zazwyczaj przez okres 1-2 lat. Córka może przekazać Pani część samochodu w drodze darowizny, powstanie wtedy współwłasność w częściach ułamkowych. Jeżeli dokona tego w wyznaczonym przez ubezpieczyciela terminie zniżki nie zostaną utracone, a ponadto córka, jako współwłaścicielka samochodu, również będzie mogła z nich korzystać.
To są reguły ogólne, zaś o szczegóły proszę pytać swojego ubezpieczyciela.
Odpowiedź na Pana pytanie zależy od tego, jaka jest Pana sytuacja finansowa i jak na tę sytuację wpłynie rozważana transakcja w postaci darowizny mieszkania na rzecz córki. Jeżeli bowiem wskutek darowania córce mieszkania stałby się Pan niewypłacalny albo niewypłacalny w wyższym stopniu, niż obecnie, to każdy z Pana obecnych lub przyszłych wierzycieli mógłby żądać uznania tej darowizny za bezskuteczną w stosunku do siebie.
W tym celu wierzyciel (wierzyciele) musieliby wystąpić przeciwko Pana córce do sądu z tzw. skargą pauliańską, czyli powództwem o uznanie darowizny mieszkania za bezskuteczną. W toku postępowania musieliby wykazać, że wskutek dokonanej darowizny stał się Pan niewypłacalny albo niewypłacalny w wyższym stopniu, niż przed jej dokonaniem, a także, że działał Pan ze świadomością pokrzywdzenia wierzyciela (wierzycieli).
Wierzyciel, względem którego darowizna zostałaby uznana przez sąd za bezskuteczną, mógłby – z pierwszeństwem przed ewentualnymi wierzycielami córki – dochodzić zaspokojenia i prowadzić egzekucję z mieszkania będącego przedmiotem darowizny.
Córka mogłaby zapobiec uznaniu darowizny mieszkania za bezskuteczną jedynie spłacając wierzyciela lub wskazując mu inny należący do Pana majątek, który wystarczyłby do zaspokojenia jego roszczeń.
Jeżeli grozi Panu niewypłacalność lub upadłość, a podarowałby Pan córce mieszkanie w celu uniemożliwienia lub ograniczenia zaspokojenia swojego wierzyciela (wierzycieli), to dodatkowo naraziłby się Pan na sankcje karne określone w Kodeksie karnym. Udaremnienie lub uszczuplenie zaspokojenia wierzyciela stanowi przestępstwo ścigane na wniosek pokrzywdzonego wierzyciela (chyba, że jest nim Skarb Państwa – wówczas wniosek pokrzywdzonego nie jest konieczny do wszczęcia postępowania karnego). Jest ono zagrożone karą pozbawienia wolności, której wysokość jest uzależniona od tego, czy dług został stwierdzony wyrokiem sądu lub innego organu państwowego, czy też nie, a także od tego, czy doszło do pokrzywdzenia jednego, czy też wielu wierzycieli.
Witam,
Niecałe dwa lata temu rodzice przekazali mi w drodze darowizny mieszkanie. Obecnie przeprowadzam się na stałe do innego miasta i chciałbym sprzedać tamto mieszkanie, a pieniądze przeznaczyć na zakup nowego (dodatkowo planuję zaciągnąć kredyt hipoteczny). Czy będę musiał zapłacić jakiś podatek?
Mariusz
Darowizny dokonywane pomiędzy członkami najbliższej rodziny są zwolnione z podatku od spadków i darowizn (pod warunkiem spełnienia określonych w ustawie wymogów).
Jednakże, gdy obdarowany zdecyduje się sprzedać podarowaną rzecz przed upływem pół roku, a w przypadku nieruchomości – przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku, w którym nastąpiło nabycie, będzie musiał zapłacić podatek od dochodu uzyskanego ze sprzedaży. W przypadku sprzedaży nieruchomości stawka podatku wynosi 19 %, a zeznanie podatkowe (na formularzu PIT-39) należy złożyć do 30. kwietnia roku następującego po roku, w którym miała miejsce sprzedaż nieruchomości.
Obdarowany nie będzie musiał zapłacić podatku, jeżeli w ciągu dwóch lat od sprzedaży nieruchomości przeznaczy uzyskane w ten sposób środki na inny cel mieszkaniowy, między innymi – jak w opisywanym przez Pana przypadku – na zakup mieszkania, czy spłatę kredytu mieszkaniowego. Warunkiem uzyskania zwolnienia jest złożenie w urzędzie skarbowym, w ciągu 14 dni od sprzedaży nieruchomości, oświadczenia, że uzyskane ze sprzedaży środki zostaną przeznaczone w ciągu dwóch lat na inny cel mieszkaniowy.
Piec lat temu babcia podarowała mi mieszkanie teraz babcia zmarła i spadek po niej odziedziczyło dwóch synów którzy domagają się ode mnie zachowku.
Czy oni maja rację i czy musze im wypłacić zachowek?
Niestety, wujkowie słusznie domagają się od Pani wypłaty zachowku.
Spadkobiercy którzy nie otrzymali należnego udziału im w spadku mogą domagać się zachowku w następującej kolejności od:
– pozostałych spadkobierców ustawowych lub testamentowych
– zapisobiorców którzy otrzymali przedmioty należące do spadku na podstawie zapisów windykacyjnych
– obdarowanych
W przypadku gdy mieszkanie po babci było jej jedynym majątkiem a jej synowie są spadkobiercami ustawowymi po matce i nie otrzymali wcześniej żadnych darowizn to obecnie mogą domagać się od Pani jako osoby obdarowanej wypłaty zachowku.
Razem z mężem planujemy zakup mieszkania dla córki. Córka nie jest jeszcze pełnoletnia. Które rozwiązanie jest korzystniejsze: zakup mieszkania na siebie i następnie darowanie go córce, czy darowanie córce pieniędzy, żeby sama sobie kupiła mieszkanie?
Lepszym rozwiązaniem będzie zakup mieszkania na siebie i darowanie go córce. W razie przekazania córce pieniędzy na zakup mieszkania konieczne byłoby dodatkowo uzyskanie zgody sądu opiekuńczego na dysponowanie majątkiem małoletniego dziecka. W obu przypadkach konsekwencje na gruncie prawa podatkowego są identyczne – darowizna w ramach najbliżej rodziny, zarówno pieniędzy, jak i mieszkania, jest zwolniona z podatku, pod warunkiem zgłoszenia jej w terminie sześciu miesięcy do urzędu skarbowego. Zaznaczam, że gdybyście Państwo (z różnych powodów) zapragnęli sprzedać mieszanie darowane córce przed osiągnięciem przez nią pełnoletności, to na tę czynność musi wyrazić zgodę sąd opiekuńczy.
Podarowałem z żoną córce i jej mężowi działkę budowlaną. Zięć w trakcie małżeństwa źle traktował naszą córkę i sąd orzekł rozwód z jego winy. Czy obecnie mamy szansę odwołać darowiznę dokonaną na rzecz byłego zięcia?
Zgodnie z prawem, darowiznę można odwołać, gdy obdarowany zachowuje się w sposób rażąco niewdzięczny w stosunku do darczyńcy. Przepisy nie precyzują jednak bliżej pojęcia rażącej niewdzięczności. Sądy stoją na stanowisku, że powodem odwołania darowizny może być jedynie rażąco niewdzięczne zachowanie obdarowanego skierowane bezpośrednio przeciwko darczyńcy w nieprzyjaznym zamiarze. Nie stanowi przesłanki odwołania darowizny zachowanie godzące pośrednio w darczyńcę, skierowane np. przeciwko jego dziecku, takie jak przemoc, czy naruszenie obowiązku wierności. Szanse na odwołanie darowizny dokonanej na rzecz byłego zięcia są więc raczej niewielkie.
Po ślubie darowaliśmy synowi pieniądze, za które razem z synową kupił mieszkanie. Teraz syn się rozwodzi, a ja z żoną chcielibyśmy cofnąć darowiznę pieniędzy na rzecz synowej. Co mamy zrobić i czy istnieje taka możliwość?
Z darowizną pieniędzy przy rozwodzie występują pewne trudności. Generalnie, to darczyńca decyduje, kto zostanie obdarowanym. Jeżeli pieniądze zostały darowane jedynie synowi, to stanowią one jego majątek odrębny, nawet mimo istnienia wspólności majątkowej. Niemniej jednak, w przypadku rozwodu syn winien udowodnić, że zakup wspólnego mieszkania sfinansował z darowizny.
Jeżeli chodzi o odwołanie darowizny, to zgodnie z prawem jest to możliwe, gdy obdarowany zachowuje się w sposób rażąco niewdzięczny w stosunku do darczyńcy. Z lektury orzecznictwa wynika, iż odwołanie darowizny uzasadnia jedynie zachowanie obdarowanego skierowane bezpośrednio przeciwko darczyńcy. Zatem mimo rozwodu syna, odwołanie darowizny dokonanej także na rzecz synowej, może nastąpić jedynie, gdy krzywdy doznał bezpośrednio Pan z żoną.
Wniosłam do sądu pozew o rozwód z winy męża, który mnie zdradzał i wyprowadził się z mieszkania do kochanki. W trakcie małżeństwa darowałam mężowi połowę mieszkania, które stanowiło mój majątek odrębny. Czy mogę teraz tą darowiznę odwołać?
W sytuacjach, gdy obdarowany małżonek odchodzi, współmałżonek-darczyńca postanawia zwykle odwołać darowiznę. Odwołanie darowizny przy rozwodzie jest możliwe, aczkolwiek występują przy tym trudności dowodowe. Można twierdzić, iż sam fakt odejścia małżonka podpada pod rażącą niewdzięczność. W orzecznictwie podkreśla się jednak, iż pod pojęciem rażącej niewdzięczności należy rozumieć takie zachowanie obdarowanego, skierowane przeciwko darczyńcy, które rozsądnie oceniając musi być uznane za wysoce niewłaściwe i krzywdzące. Powodem odwołania darowizny nie może być samo złożenie pozwu o rozwód, ale już naruszenie obowiązku wierności jako przejaw rażącej niewdzięczności, jest podstawą do jej odwołania.
Razem z żoną zamierzam darować naszej córce parcelę w górach. Córka jest mężatką i chcielibyśmy, aby ziemia w górach należała tylko do córki. W jaki sposób można to zrobić?
Darowizny na rzecz osób pozostających w związkach małżeńskich wywołują liczne wątpliwości, zwłaszcza, gdy chcemy obdarować tylko jednego z małżonków. Nierzadko z tego powodu, rodzice przyszłego małżonka podejmują decyzję o dokonaniu darowizny przed jego wstąpieniem w związek małżeński. Zupełnie niepotrzebnie. Generalnie, to od darczyńcy zależy, komu i jaki składnik majątku przekaże w umowie darowizny. Niezależnie od tego, czy darowizna zostanie dokonana przed zawarciem związku małżeńskiego dziecka czy też po – zawsze będzie stanowiła jego majątek osobisty. Nie ma przy tym znaczenia istnienie między małżonkami wspólności majątkowej. Aby przedmiot darowizny należał również do zięcia, darowizna musiałaby być dokonana na rzecz obojga małżonków, bądź też córka musiałaby rozszerzyć na ten przedmiot wspólność majątkową. W innym przypadku, darowizna będzie dokonana jedynie na rzecz Państwa córki.
W trakcie małżeństwa wraz z żoną podarowaliśmy córce dom do remontu. Córka wraz z mężem wyremontowała dom. Teraz nasza córka rozwodzi się. Czy zięć będzie miał prawo do domu? Jak taki przypadek reguluje prawo?
Zasadą jest, iż to od darczyńcy zależy, komu przekaże poszczególne składniki swojego majątku. Jeżeli darowizna została uczyniona tylko na rzecz córki, obdarowana jest jedynym właścicielem darowanego przez Państwa domu. W przypadku rozwodu, przedmiot darowizny przypada tylko małżonkowi, który go otrzymał. Nawet, jeżeli mąż przyczynił się do wzrostu wartości darowanej nieruchomości, przedmiot darowizny stanowi odrębny majątek Państwa córki. Odrębną kwestią jest roszczenie o zwrot nakładów i wydatków poczynionych na cudzą własność. Zięć będzie mógł się zatem domagać zwrotu poniesionych kosztów remontu.
janina
Posted at 22:07h, 16 lipcamiesiąc temu darowałam córce samochód w całości ale okazało się że tracę 60% zniżkę.Czy moja córka może darować mi część tego samochodu?Dziękuję
Kancelaria
Posted at 14:30h, 05 lipcaPrzekazanie samochodu w darowiźnie powoduje powstanie przerwy w ubezpieczeniu OC, niemniej jednak nie oznacza to automatycznej utraty przyznanych wcześniej zniżek. W zależności od przepisów obowiązujących u danego ubezpieczyciela pozostają one ważne przez pewien czas po darowaniu samochodu, zazwyczaj przez okres 1-2 lat. Córka może przekazać Pani część samochodu w drodze darowizny, powstanie wtedy współwłasność w częściach ułamkowych. Jeżeli dokona tego w wyznaczonym przez ubezpieczyciela terminie zniżki nie zostaną utracone, a ponadto córka, jako współwłaścicielka samochodu, również będzie mogła z nich korzystać.
To są reguły ogólne, zaś o szczegóły proszę pytać swojego ubezpieczyciela.
Jacek
Posted at 18:10h, 21 październikaZadne postepowanie za dlugi przeciwko mnie sie nie zaczelo. Podejrzewam jednak ze sie zacznie. Czy moge przepisac mieszkanie na corke?
Kancelaria
Posted at 14:30h, 05 lipcaOdpowiedź na Pana pytanie zależy od tego, jaka jest Pana sytuacja finansowa i jak na tę sytuację wpłynie rozważana transakcja w postaci darowizny mieszkania na rzecz córki. Jeżeli bowiem wskutek darowania córce mieszkania stałby się Pan niewypłacalny albo niewypłacalny w wyższym stopniu, niż obecnie, to każdy z Pana obecnych lub przyszłych wierzycieli mógłby żądać uznania tej darowizny za bezskuteczną w stosunku do siebie.
W tym celu wierzyciel (wierzyciele) musieliby wystąpić przeciwko Pana córce do sądu z tzw. skargą pauliańską, czyli powództwem o uznanie darowizny mieszkania za bezskuteczną. W toku postępowania musieliby wykazać, że wskutek dokonanej darowizny stał się Pan niewypłacalny albo niewypłacalny w wyższym stopniu, niż przed jej dokonaniem, a także, że działał Pan ze świadomością pokrzywdzenia wierzyciela (wierzycieli).
Wierzyciel, względem którego darowizna zostałaby uznana przez sąd za bezskuteczną, mógłby – z pierwszeństwem przed ewentualnymi wierzycielami córki – dochodzić zaspokojenia i prowadzić egzekucję z mieszkania będącego przedmiotem darowizny.
Córka mogłaby zapobiec uznaniu darowizny mieszkania za bezskuteczną jedynie spłacając wierzyciela lub wskazując mu inny należący do Pana majątek, który wystarczyłby do zaspokojenia jego roszczeń.
Jeżeli grozi Panu niewypłacalność lub upadłość, a podarowałby Pan córce mieszkanie w celu uniemożliwienia lub ograniczenia zaspokojenia swojego wierzyciela (wierzycieli), to dodatkowo naraziłby się Pan na sankcje karne określone w Kodeksie karnym. Udaremnienie lub uszczuplenie zaspokojenia wierzyciela stanowi przestępstwo ścigane na wniosek pokrzywdzonego wierzyciela (chyba, że jest nim Skarb Państwa – wówczas wniosek pokrzywdzonego nie jest konieczny do wszczęcia postępowania karnego). Jest ono zagrożone karą pozbawienia wolności, której wysokość jest uzależniona od tego, czy dług został stwierdzony wyrokiem sądu lub innego organu państwowego, czy też nie, a także od tego, czy doszło do pokrzywdzenia jednego, czy też wielu wierzycieli.
Mariusz
Posted at 14:12h, 22 grudniaWitam,
Niecałe dwa lata temu rodzice przekazali mi w drodze darowizny mieszkanie. Obecnie przeprowadzam się na stałe do innego miasta i chciałbym sprzedać tamto mieszkanie, a pieniądze przeznaczyć na zakup nowego (dodatkowo planuję zaciągnąć kredyt hipoteczny). Czy będę musiał zapłacić jakiś podatek?
Mariusz
Kancelaria
Posted at 14:29h, 05 lipcaDzień dobry,
Darowizny dokonywane pomiędzy członkami najbliższej rodziny są zwolnione z podatku od spadków i darowizn (pod warunkiem spełnienia określonych w ustawie wymogów).
Jednakże, gdy obdarowany zdecyduje się sprzedać podarowaną rzecz przed upływem pół roku, a w przypadku nieruchomości – przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku, w którym nastąpiło nabycie, będzie musiał zapłacić podatek od dochodu uzyskanego ze sprzedaży. W przypadku sprzedaży nieruchomości stawka podatku wynosi 19 %, a zeznanie podatkowe (na formularzu PIT-39) należy złożyć do 30. kwietnia roku następującego po roku, w którym miała miejsce sprzedaż nieruchomości.
Obdarowany nie będzie musiał zapłacić podatku, jeżeli w ciągu dwóch lat od sprzedaży nieruchomości przeznaczy uzyskane w ten sposób środki na inny cel mieszkaniowy, między innymi – jak w opisywanym przez Pana przypadku – na zakup mieszkania, czy spłatę kredytu mieszkaniowego. Warunkiem uzyskania zwolnienia jest złożenie w urzędzie skarbowym, w ciągu 14 dni od sprzedaży nieruchomości, oświadczenia, że uzyskane ze sprzedaży środki zostaną przeznaczone w ciągu dwóch lat na inny cel mieszkaniowy.
Tomasz
Posted at 09:10h, 20 październikaPiec lat temu babcia podarowała mi mieszkanie teraz babcia zmarła i spadek po niej odziedziczyło dwóch synów którzy domagają się ode mnie zachowku.
Czy oni maja rację i czy musze im wypłacić zachowek?
Kancelaria
Posted at 14:29h, 05 lipcaNiestety, wujkowie słusznie domagają się od Pani wypłaty zachowku.
Spadkobiercy którzy nie otrzymali należnego udziału im w spadku mogą domagać się zachowku w następującej kolejności od:
– pozostałych spadkobierców ustawowych lub testamentowych
– zapisobiorców którzy otrzymali przedmioty należące do spadku na podstawie zapisów windykacyjnych
– obdarowanych
W przypadku gdy mieszkanie po babci było jej jedynym majątkiem a jej synowie są spadkobiercami ustawowymi po matce i nie otrzymali wcześniej żadnych darowizn to obecnie mogą domagać się od Pani jako osoby obdarowanej wypłaty zachowku.
Jolanta
Posted at 15:01h, 07 styczniaRazem z mężem planujemy zakup mieszkania dla córki. Córka nie jest jeszcze pełnoletnia. Które rozwiązanie jest korzystniejsze: zakup mieszkania na siebie i następnie darowanie go córce, czy darowanie córce pieniędzy, żeby sama sobie kupiła mieszkanie?
Kancelaria
Posted at 14:29h, 05 lipcaLepszym rozwiązaniem będzie zakup mieszkania na siebie i darowanie go córce. W razie przekazania córce pieniędzy na zakup mieszkania konieczne byłoby dodatkowo uzyskanie zgody sądu opiekuńczego na dysponowanie majątkiem małoletniego dziecka. W obu przypadkach konsekwencje na gruncie prawa podatkowego są identyczne – darowizna w ramach najbliżej rodziny, zarówno pieniędzy, jak i mieszkania, jest zwolniona z podatku, pod warunkiem zgłoszenia jej w terminie sześciu miesięcy do urzędu skarbowego. Zaznaczam, że gdybyście Państwo (z różnych powodów) zapragnęli sprzedać mieszanie darowane córce przed osiągnięciem przez nią pełnoletności, to na tę czynność musi wyrazić zgodę sąd opiekuńczy.
Stanisław
Posted at 11:09h, 25 wrześniaPodarowałem z żoną córce i jej mężowi działkę budowlaną. Zięć w trakcie małżeństwa źle traktował naszą córkę i sąd orzekł rozwód z jego winy. Czy obecnie mamy szansę odwołać darowiznę dokonaną na rzecz byłego zięcia?
Kancelaria
Posted at 14:29h, 05 lipcaZgodnie z prawem, darowiznę można odwołać, gdy obdarowany zachowuje się w sposób rażąco niewdzięczny w stosunku do darczyńcy. Przepisy nie precyzują jednak bliżej pojęcia rażącej niewdzięczności. Sądy stoją na stanowisku, że powodem odwołania darowizny może być jedynie rażąco niewdzięczne zachowanie obdarowanego skierowane bezpośrednio przeciwko darczyńcy w nieprzyjaznym zamiarze. Nie stanowi przesłanki odwołania darowizny zachowanie godzące pośrednio w darczyńcę, skierowane np. przeciwko jego dziecku, takie jak przemoc, czy naruszenie obowiązku wierności. Szanse na odwołanie darowizny dokonanej na rzecz byłego zięcia są więc raczej niewielkie.
Tadeusz
Posted at 08:09h, 19 wrześniaPo ślubie darowaliśmy synowi pieniądze, za które razem z synową kupił mieszkanie. Teraz syn się rozwodzi, a ja z żoną chcielibyśmy cofnąć darowiznę pieniędzy na rzecz synowej. Co mamy zrobić i czy istnieje taka możliwość?
Kancelaria
Posted at 14:29h, 05 lipcaZ darowizną pieniędzy przy rozwodzie występują pewne trudności. Generalnie, to darczyńca decyduje, kto zostanie obdarowanym. Jeżeli pieniądze zostały darowane jedynie synowi, to stanowią one jego majątek odrębny, nawet mimo istnienia wspólności majątkowej. Niemniej jednak, w przypadku rozwodu syn winien udowodnić, że zakup wspólnego mieszkania sfinansował z darowizny.
Jeżeli chodzi o odwołanie darowizny, to zgodnie z prawem jest to możliwe, gdy obdarowany zachowuje się w sposób rażąco niewdzięczny w stosunku do darczyńcy. Z lektury orzecznictwa wynika, iż odwołanie darowizny uzasadnia jedynie zachowanie obdarowanego skierowane bezpośrednio przeciwko darczyńcy. Zatem mimo rozwodu syna, odwołanie darowizny dokonanej także na rzecz synowej, może nastąpić jedynie, gdy krzywdy doznał bezpośrednio Pan z żoną.
Joanna
Posted at 08:09h, 17 wrześniaWniosłam do sądu pozew o rozwód z winy męża, który mnie zdradzał i wyprowadził się z mieszkania do kochanki. W trakcie małżeństwa darowałam mężowi połowę mieszkania, które stanowiło mój majątek odrębny. Czy mogę teraz tą darowiznę odwołać?
Kancelaria
Posted at 14:27h, 05 lipcaW sytuacjach, gdy obdarowany małżonek odchodzi, współmałżonek-darczyńca postanawia zwykle odwołać darowiznę. Odwołanie darowizny przy rozwodzie jest możliwe, aczkolwiek występują przy tym trudności dowodowe. Można twierdzić, iż sam fakt odejścia małżonka podpada pod rażącą niewdzięczność. W orzecznictwie podkreśla się jednak, iż pod pojęciem rażącej niewdzięczności należy rozumieć takie zachowanie obdarowanego, skierowane przeciwko darczyńcy, które rozsądnie oceniając musi być uznane za wysoce niewłaściwe i krzywdzące. Powodem odwołania darowizny nie może być samo złożenie pozwu o rozwód, ale już naruszenie obowiązku wierności jako przejaw rażącej niewdzięczności, jest podstawą do jej odwołania.
Mieczysław
Posted at 10:09h, 15 wrześniaRazem z żoną zamierzam darować naszej córce parcelę w górach. Córka jest mężatką i chcielibyśmy, aby ziemia w górach należała tylko do córki. W jaki sposób można to zrobić?
Kancelaria
Posted at 14:27h, 05 lipcaDarowizny na rzecz osób pozostających w związkach małżeńskich wywołują liczne wątpliwości, zwłaszcza, gdy chcemy obdarować tylko jednego z małżonków. Nierzadko z tego powodu, rodzice przyszłego małżonka podejmują decyzję o dokonaniu darowizny przed jego wstąpieniem w związek małżeński. Zupełnie niepotrzebnie. Generalnie, to od darczyńcy zależy, komu i jaki składnik majątku przekaże w umowie darowizny. Niezależnie od tego, czy darowizna zostanie dokonana przed zawarciem związku małżeńskiego dziecka czy też po – zawsze będzie stanowiła jego majątek osobisty. Nie ma przy tym znaczenia istnienie między małżonkami wspólności majątkowej. Aby przedmiot darowizny należał również do zięcia, darowizna musiałaby być dokonana na rzecz obojga małżonków, bądź też córka musiałaby rozszerzyć na ten przedmiot wspólność majątkową. W innym przypadku, darowizna będzie dokonana jedynie na rzecz Państwa córki.
Marian
Posted at 10:09h, 15 wrześniaW trakcie małżeństwa wraz z żoną podarowaliśmy córce dom do remontu. Córka wraz z mężem wyremontowała dom. Teraz nasza córka rozwodzi się. Czy zięć będzie miał prawo do domu? Jak taki przypadek reguluje prawo?
Kancelaria
Posted at 14:27h, 05 lipcaZasadą jest, iż to od darczyńcy zależy, komu przekaże poszczególne składniki swojego majątku. Jeżeli darowizna została uczyniona tylko na rzecz córki, obdarowana jest jedynym właścicielem darowanego przez Państwa domu. W przypadku rozwodu, przedmiot darowizny przypada tylko małżonkowi, który go otrzymał. Nawet, jeżeli mąż przyczynił się do wzrostu wartości darowanej nieruchomości, przedmiot darowizny stanowi odrębny majątek Państwa córki. Odrębną kwestią jest roszczenie o zwrot nakładów i wydatków poczynionych na cudzą własność. Zięć będzie mógł się zatem domagać zwrotu poniesionych kosztów remontu.