06 lip Pominięcie w testamencie nie wystarczy, żeby kogoś wydziedziczyć
Jeżeli dotychczas nie zostało wszczęte postępowanie spadkowe po mamie, to powinna Pani wystąpić do sądu z wnioskiem o stwierdzenie nabycia spadku. W postępowaniu spadkowym powinna Pani zgłosić zarzut nieważności testamentu i złożyć wniosek o dopuszczenie dowodu z opinii biegłego grafologa. Biegły ustali, czy testament, na który powołuje się brat został napisany przez Pani mamę. Jeśli nie – testament jest nieważny – a więc sąd stwierdzi dziedziczenie na podstawie ustawy.
Co więcej, podrobienie przez spadkobiercę testamentu stanowi przesłankę uznania go przez sąd za niegodnego, z takim skutkiem, że w ogóle nie będzie dziedziczył. Uznania spadkobiercy za niegodnego może żądać każdy, kto ma w tym interes, w ciągu roku od chwili, gdy dowiedział się o przyczynie niegodności, nie później jednak niż przed upływem trzech lat od chwili śmierci spadkodawcy. W grę wchodzi też odpowiedzialność karna. Podrobienie testamentu stanowi przestępstwo zagrożone karą do 5 lat pozbawienia wolności.
Aleksander
Posted at 15:23h, 06 lipcaOd 20 lat żyję w konkubinacie i mojej partnerce zapisałem wszystko co posiadam w testamencie. Mam syna z pierwszego małżeństwa z którym nie utrzymuję żadnych kontaktów. Nie chcę aby konkubina po mojej śmierci musiała mu zapłacić zachowek, bo jej na to nie stać. Jak w zgodzie z prawem można to załatwić?
Kancelaria
Posted at 15:23h, 06 lipcaJedynym sposobem, aby syna pozbawić prawa do zachowku jest wydziedziczenie go w testamencie. Kodeks cywilny określa, w jakich przypadkach można spadkobiercę ustawowego wydziedziczyć. Może Pan o tym szczegółowo przeczytać na naszym blogu prawniczym. W Pana przypadku, przyczynę wydziedziczenia upatruję w „uporczywym nie dopełnieniu przez syna względem ojca obowiązków rodzinnych”. Pozwalam sobie także zasugerować Panu, aby z uwagi na chęć wydziedziczenia syna spisać testament w formie notarialnej, tak aby nie było wątpliwości co do jego treści.