09 lip Nielegalni lokatorzy
Zapewne trudno byłoby znaleźć gminę, w której nie występuje problem nielegalnych lokatorów, czyli osób, które nie chcą dobrowolnie opuścić lokalu, pomimo że ich tytuł prawny do lokalu wygasł (na przykład na skutek wypowiedzenia umowy najmu przez właściciela lokalu).
Odszkodowanie za korzystanie z lokalu bez tytułu prawnego
Taki nielegalny lokator nie jest pozbawiony obowiązków wobec właściciela lokalu – zamiast czynszu powinien on, co miesiąc, płacić właścicielowi odszkodowanie za korzystanie z lokalu bez tytułu prawnego. Zazwyczaj jest ono znacznie wyższe niż czynsz.
Odpowiedzialność ponoszą wszyscy lokatorzy
Do uiszczania odszkodowania za korzystanie z lokalu bez tytułu prawnego obowiązany jest nie tylko ten z lokatorów, który był stroną umowy najmu, lecz wszyscy pełnoletni domownicy. Ich odpowiedzialność ma charakter solidarny. Jeżeli nielegalni lokatorzy nie chcą dobrowolnie płacić odszkodowania, właściciel nieruchomości może dochodzić jego zapłaty na drodze sądowej. Należy przy tym podkreślić, że sam fakt zameldowania w lokalu nie stanowi jeszcze dla sądu przesądzającego dowodu, że osoba, od której dochodzi się odszkodowania za bezumowne korzystanie z lokalu rzeczywiście w nim mieszka.
Odszkodowanie od gminy
Nielegalni lokatorzy zostali wyposażeni w pewne środki ochrony prawnej, przewidziane w przepisach ustawy o ochronie praw lokatorów. Jeżeli bowiem wobec osoby zajmującej lokal bez tytułu prawnego została orzeczona eksmisja z prawem do lokalu zamiennego lub lokalu socjalnego, to tak długo, jak długo będzie on musiał oczekiwać na taki lokal, będzie mógł w dalszym ciągu zamieszkiwać w dotychczasowym miejscu. Odszkodowanie płacone właścicielowi przez takiego lokatora będzie mieć wysokość równą płaconemu dawniej czynszowi. Właściciel lokalu zajmowanego bez tytułu prawnego będzie mógł się z kolei domagać odszkodowania od gminy, która nie dostarczyła lokalu socjalnego, pomimo że była do tego zobowiązana na mocy wyroku eksmisyjnego.
Brak komentarzy