Koronawirus wymówką do uniemożliwienia kontaktów z dzieckiem

Koronawirus wymówką do uniemożliwienia kontaktów z dzieckiem

Zgodnie z treścią przepisu art. 113 (1) Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego jeżeli dziecko przebywa na stałe z jednym z rodziców, który się nim zajmuje, rodzice wspólnie powinni uzgodnić sposób utrzymywania kontaktów z dzieckiem przez drugiego z nich, w przeciwnej sytuacji, to sąd opiekuńczy rozstrzygnie w przedmiotowej kwestii.

Kontakty z dzieckiem w czasach epidemii

Wprowadzony stan epidemiczny, a w ślad za nim wprowadzone restrykcje w przemieszczaniu się, powodują wśród rodziców dezorientację co do wykonywania orzeczonych przez sąd opiekuńczy kontaktów z dzieckiem.

Wątpliwości wzbudza zwłaszcza forma spędzania czasu z dzieckiem, szczególnie gdy orzeczony przez sąd opiekuńczy kontakt miał mieć miejsce w salach zabaw, kinach, galeriach handlowych czy placach zabaw.

Rodzic pod którego opieką pozostaje dziecko, nie może odmówić orzeczonego przez sąd opiekuńczy prawa do kontaktu drugiego rodzica z pociechą powołując się na pandemię koronawirusa

Rodzice dziecka powinni wspólnie wypracować stanowisko co do tego, w jakim miejscu dziecko będzie spędzać czas z rodzicem pod którego stałą opieką nie pozostaje. Wprowadzony stan epidemiczny nie uzasadnia ograniczenia prawa jednego z rodziców do widzenia się z dzieckiem. Niemniej jednak rodzice, powinni podjąć wspólną decyzję co do czasu i formy spotkań, która przede wszystkim powinna uwzględniać bezpieczeństwo dziecka i całej rodziny.

Kompromis rodziców i dobro dziecka przede wszystkim

Rodzice mogą podjąć decyzje na mocy, której, do kontaktów będzie dochodzić w stałym miejscu zamieszkania pociechy. Jeżeli istnieje zagrożenie dla zdrowia dziecka, opiekunowie powinni wziąć także pod uwagę konieczność rezygnacji z kontaktów z dzieckiem na rzecz rozmów przez komunikatory internetowe, a także aplikację Skype. Konkludując, mimo zagrożenia epidemią, rodzic powinien umożliwić dziecku choćby realizację zastępczych form kontaktu z drugim rodzicem.

Sankcja pieniężna za naruszenie obowiązków w przedmiocie kontaktów z dzieckiem

Rodzic, któremu utrudniane są kontakty z dzieckiem orzeczone przez sąd opiekuńczy może, na podstawie treści przepisu art. 598 (15) Kodeksu postępowania cywilnego, zwrócić się do sądu z wnioskiem o zagrożenie na jego rzecz nakazem zapłaty sumy pieniężnej za każde naruszenie kontaktów.

Niestety, w obecnej sytuacji pandemii, sądy odwołują rozprawy, toteż postępowanie może nie odnieść zamierzonego skutku, albowiem nie dojdzie do szybkiego rozpoznania sprawy.

1Comment
  • xmc.pl
    Posted at 03:19h, 22 kwietnia Odpowiedz

    Czy wiesz, że tworzysz ciekawe i oryginalne treści, wkład jaki wnosisz w społeczność blogową zasługuję na podziw i szacunek. Dzięki!

Zostaw komentarz - wysyłając komentarz zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych - ZOBACZ WIĘCEJ