09 lip Jak zabezpieczyć kontakt z dzieckiem na czas procesu rozwodowego?
Sąd może zabezpieczyć rozwodzącemu się rodzicowi kontakt z dzieckiem na czas toczącego się procesu.
Kontakty z dzieckiem w trakcie procesu rozwodowego
Gdy rodzice się rozstają powstaje problem, z kim zamieszka dziecko po rozwodzie i jak będą wyglądać jego kontakty z drugim z rodziców. O kwestiach tych rozstrzyga sąd w wyroku rozwodowym. Jednakże ze względu na długotrwałość postępowania rozwodowego nie mniej istotne jest to, gdzie i z kim dziecko przebywa w czasie jego trwania. Rzecz jasna, najbardziej pożądane byłoby, aby rodzice doszli w tej kwestii do porozumienia, jednak w praktyce kontakty z dzieckiem często stają się „kartą przetargową” w konflikcie dorosłych.
Postępowanie zabezpieczające
Sądowe uregulowanie kwestii opieki nad dzieckiem w trakcie procesu rozwodowego jest możliwe dzięki postępowaniu zabezpieczającemu. Jego celem jest ochrona więzi łączącej dziecko z rodzicem, któremu współmałżonek uniemożliwia lub utrudnia kontaktowanie się z dzieckiem. Sąd wyda postanowienie w przedmiocie zabezpieczenia na wniosek, który można złożyć zarówno w pozwie o rozwód, jaki i w trakcie trwania postępowania rozwodowego, a nawet jeszcze przed jego wszczęciem. Wniosek może złożyć powód, bądź pozwany. Sąd orzeka w przedmiocie zabezpieczenia na rozprawie, która powinna się odbyć w ciągu miesiąca od złożenia stosownego wniosku.
Wniosek o zabezpieczenie kontaktów
We wniosku o zabezpieczenie kontaktów z dzieckiem należy dokładnie określić proponowane terminy (tygodnie w miesiącu, dni tygodnia, godziny, także święta) oraz miejsca, w których mają się odbywać kontakty. Poza bezpośrednimi formami kontaktu (odwiedziny, spotkania, zabieranie dziecka poza miejsce jego stałego pobytu), we wniosku warto wskazać sposoby kontaktowania się z dzieckiem za pośrednictwem środków porozumiewania się na odległość, jak telefon, czy Internet. Należy także uprawdopodobnić okoliczności uzasadniające wydanie postanowienia, tzn. wyjaśnić dlaczego sąd ma zabezpieczyć kontakty z dzieckiem jeszcze przed wydaniem wyroku rozwodowego.
Egzekwowanie przestrzegania postanowień sądu
Obowiązujące przepisy przewidują instrument, który ma skłonić do przestrzegania postanowień sądu. Mianowicie, sąd może zagrozić rodzicowi, że w przypadku naruszenia przez niego obowiązków określonych w postanowieniu o zabezpieczeniu kontaktów, będzie musiał zapłacić określoną sumę pieniężną na rzecz współmałżonka, któremu uniemożliwił spotkanie z dzieckiem.
Szymon
Posted at 10:09h, 12 wrześniaSąd wydał wyrok, w którym zdecydował kiedy mogę widywać córkę. Byłem z nią na wakacjach i przedłużyłem pobyt o 3 dni. Żona powiedziała, że wystąpi do sądu o ukaranie mnie grzywną. Czy rzeczywiście sąd może to zrobić?
Kancelaria
Posted at 11:13h, 09 lipcaKodeks postępowania cywilnego przewiduje instrumenty, które mają służyć temu, aby orzeczenia sądowe regulujące kontakty rodziców z dzieckiem były przez nich respektowane.
Jeżeli osoba uprawniona do kontaktu z dzieckiem (na przykład rodzic, któremu w wyroku rozwodowym nie powierzono wykonywania władzy rodzicielskiej) narusza obowiązki wynikające z orzeczenia sądu w przedmiocie kontaktów, sąd opiekuńczy najpierw zagrozi takiej osobie nakazaniem zapłaty pewnej sumy pieniężnej na rzecz osoby, pod której pieczą dziecko pozostaje (a więc najczęściej drugiego rodzica) – za każde naruszenie (czyli na przykład za spóźniony powrót z dzieckiem z wakacji). Wysokość sumy pieniężnej sąd ustala z uwzględnieniem sytuacji majątkowej osoby, która dopuszcza się naruszeń. Sąd orzeka o zagrożeniu nakazaniem zapłaty sumy pieniężnej postanowieniem, na wniosek rodzica, u którego dziecko stale przebywa.
Dopiero wówczas, gdy osoba, której sąd uprzednio zagroził nakazaniem zapłaty, nie wypełnia nadal obowiązków wynikających z orzeczenia w przedmiocie kontaktów z dzieckiem, sąd nakaże jej zapłatę sumy pieniężnej za naruszanie tych obowiązków. Sąd wydaje w tym przedmiocie osobne postanowienie – podobnie, jak w przypadku zagrożenia nakazaniem zapłaty – na wniosek rodzica, który stale zajmuje się dzieckiem. Sąd opiekuńczy ustala wysokość sumy, którą należy zapłacić osobie sprawującej pieczę nad dzieckiem stosownie do liczby naruszeń. Sąd może w wyjątkowych wypadkach zmienić wysokość sumy pieniężnej, ze względu na zmianę okoliczności. Prawomocne postanowienie sądu, w którym nakazano zapłatę od razu uprawnia do prowadzenia egzekucji.
Z drugiej strony, gdyby żona naruszała obowiązki wynikające z orzeczenia o kontaktach (np. uniemożliwiała Panu spotkania z dzieckiem, wyjazdy wakacyjne, rozmowy telefoniczne, do których ma Pan prawo na mocy orzeczenia sądu), wówczas Pan – jako osoba uprawniona do kontaktu z dzieckiem – może wystąpić do sądu, aby zagroził żonie nakazaniem zapłaty, a następnie nakazał zapłatę sumy pieniężnej na Pana rzecz.
Andrzej
Posted at 10:02h, 27 lutegoDzień dobry,
Od dwóch lat w Sądzie prowadzę proces o wypłacenie zachowku. Sąd rzadko wyznacza rozprawy,a teraz chce powołać biegłego,którego opinia ma być dość kosztowna.Zastanawiam się czy nie zawrzeć ugody. Na czym polega ugoda, jaką ma moc prawną i jak wtedy kształtują się koszty. Czy w ugodzie mogę żądać zasądzenia odsetek? Pozostaję z wyrazami sympatii. Andrzej
Kancelaria
Posted at 11:14h, 09 lipcaPanie Andrzeju,
Większość typowych sporów sądowych, w tym również sprawa o zachowek może zostać zakończona w drodze ugody sądowej.
Ugoda sądowa stanowi porozumienie między stronami, w którym określają one sposób zakończenia dzielącego je sporu. Treść ugody zasadniczo jest ustalona dowolnie przez strony – tak, że można w niej przewidzieć również obowiązek zapłaty odsetek. Jednakże w przypadku, gdyby ugoda była sprzeczna z prawem, zasadami współżycia społecznego lub zmierzała do obejścia prawa sąd może uznać ugodę za niedopuszczalną.
Ugoda sądowa jest w praktyce równoważna wyrokowi sądowemu – stanowi bowiem tytuł egzekucyjny, który po nadaniu przez sąd klauzuli wykonalności, umożliwia wierzycielowi dochodzenie stwierdzonych w ugodzie należności w postępowaniu egzekucyjnym.
Zawarcie ugody jest możliwe w toku całego postępowania, a nawet przed jego wszczęciem, aż do jego prawomocnego zakończenia. Skutkuje ono do wydaniem przez sąd postanowienia o umorzeniu postępowania i zakończeniem sprawy sądowej, pozwalając na zaoszczędzenie czasu i kosztów związanych z prowadzeniem długotrwałego procesu sądowego.
W razie zawarcia ugody sąd zwraca połowę opłaty od pisma wszczynającego sprawę w danej instancji (pozwu, wniosku lub apelacji). Koszty procesu znosi się wzajemnie, chyba że strony postanowiły inaczej.